Jak zacząć się wspinać?

Wspinanie staje się coraz modniejsze i wiele osób chciałoby spróbować w tym swoich sił. Jak zacząć się wspinać? Zanim wydasz tysiące złotych na sprzęt i kurs (niestety ten sport nie jest tani, ale spokojnie, nie wszystko musisz mieć od razu), warto sprawdzić czy ten sport jest dla Ciebie.

W tym celu wystarczy wybrać się na ściankę wspinaczkową. Umówić się z instruktorem lub wykupić taką usługę bezpośrednio w obiekcie. Można również, jeśli mamy znajomych, którzy się wspinają, wybrać się z nimi. Już po pierwszym takim wyjściu, będziesz mieć ogólny pogląd, o co w tym wszystkim chodzi, bardzo ogólny. Gdy już złapiesz bakcyla na wspinanie, ważne jest, by całą tą przygodę zacząć z głową i nie pomijać żadnych z elementów. Pamiętaj, że Twój znajomy, mimo iż może jest dobrym wspinaczem, niekoniecznie będzie dobrym nauczycielem.

Warto zacząć od postaw tzn. kurs wspinania na sztucznej ściance. Początek Twojej przygody ze wspinaniem jest bardzo ważny. Jeśli już na początku będziesz chciał uczyć się wszystkiego od kolegi, którego wiedzy nie jesteś w stanie zweryfikować lub co gorsza z youtuba, to w pewnym momencie się to na Tobie zemści. Wiedzę na temat wspinania warto pozyskiwać od profesjonalnych, licencjonowanych instruktorów.

Po kilku lub kilkunastu wyjściach na ściankę, wiele osób chce spróbować wspinania w skałach. Zasada jest bardzo podobna jak na początku. Wybierz się w skały z instruktorem, bo wspinanie w terenie naturalnym, to zupełnie coś innego niż ścianka. Poniżej prezentuję schemat szkoleń, który według mnie jest optymalny. Nie śpiesz się, nie pomijaj żadnego z elementów schematu, daj sobie czas by zdobyć odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a wspinanie będzie wspaniałą przygodą, która dostarczy Ci wiele wspaniałych chwil i radości.

Jeśli masz pytania, zapraszam do kontaktu