Zawsze „onsajtem”

Nową drogę, zawsze zaczynaj na prowadzeniu.
Bardzo często podchodzimy w skałach pod nowa drogę i zaczynamy od „wędki”. A dlaczego nie spróbować drogę poprowadzić? Zawsze wstawiaj się na prowadzeniu. Drogi są bardzo różne i np. VI.2 nie równe innemu VI.2. Jedne drogi nam pasują bardziej, inne mniej, jedne są siłowe, inne techniczne. Warto zawsze wstawić się na prowadzenie, ponieważ jeśli zrobimy drogę, bez jej znajomości i bez podpowiedzi , poprowadzimy ją w stylu OnSight.

Stylem najwyżej ocenianym i równocześnie najtrudniejszym jest OnSight. To zmora amatorów i wspinaczy o słabych nerwach. Najczystsza postać wspinania. Na czym polega? Mówiąc ogólnie, na podejmowaniu szybkich decyzji. Kiedy podchodzisz pod drogę, której nie znasz, widzisz ją pierwszy raz, wstawiasz się i robisz całą bez bloku (bez obciążanie liny), masz zaliczone przejście OS. ( źródło: skalnik.pl )

Osobiście bardziej cieszy mnie VI.3 OS, niż VI.4+ RP w 5 próbie. Po drugie uważam iż wspinanie Onsajt jest najbardziej rozwoje dla wspinacza. „Wędkę” pozostaw na patentowanie drogi gdy nie masz pomysłu jak ją pokonać. Zawsze staraj się każdą drogę zrobić OS.

wstecz