Co jest najważniejsze we wspinaniu wielowyciągowym?

Szybkość poruszania się zespołu. Tak jak w skałach na drogach sportowych nie musimy się zbytnio śpieszyć, tak w skałach wysokich czy górach, szybkość poruszania się zespołu jest kluczowym elementem we wspinaniu wielowyciągowym. Dlaczego jest to tak ważne? Z wielu powodów, jak np. zmienne warunki atmosferyczne, czy długość dróg (czas przejścia) itp. Co ma wpływ na sprawne poruszanie się pary wspinaczy? Bardzo wiele elementów, od tych ważnych, do tych o których prawie nikt nie pamięta, a które są równie istotne. O czym mówię? O porządku na szpejarce. Z tym wielu wspinaczy ma problem, a jest to istotna sprawa która zdecydowanie ma wpływ na szybkość zespołu. Kilka rad.

☑ – zawsze miej ułożony szpej tak samo na szpejarkach.
☑ – z przodu krótkie ekspresy, z tyłu dłuższe, górskie ew. tylne szpejarki ale z przodu (szpejarki, mniej więcej tak samo z lewej jak i po prawej stronie)
☑ – z tyłu sprzęt do asekuracji, HMS, Reverso (po asekuracji z górnego stanowiska, warto nie rozmontowywać układu tylko tak zostawić i dopiąć do szpejarki)
☑ – z tyłu repy (w swojej uprzęży mam dwie dodatkowe małe szpejarki gdzie noszę repy, nie każda uprząż to ma)
☑ – taśmy na sobie, 120cm złączone karabinkiem, 60cm normalnie (zakładamy po założeniu plecaka na siebie)
☑ – sprzęt do tradu, w szpejarkach (przednie, tylne) lub szpejarka piersiowa
☑ – friendy z karabinkami w takich samych kolorach (friend niebieski + niebieski karabinek)
☑ – kostki na dwóch różnych karabinkach (dwa sety, np. DMM i BD i dwa kolory karabinków)

Mniej więcej tak noszę sprzęt na wielowyciągowe letnie drogi tradowe. Każdy może ten sprzęt rozwiesić trochę inaczej, jednak co ważne, to to by ten sprzęt zawsze wisiał tak samo. To zdecydowanie poprawia nas czas przejścia, ponieważ nie musimy za każdym razem gdy zakładamy przelot, szukać danej kostki, frienda czy hexa.

 

wstecz